COVID-19: епідеміологія, клініка, профілактика, реабілітація

У більшості людей перебіг коронавірусної інфекції (COVID-19) відбувається у легкій формі без ускладнень, проте у 14% воно переходить у тяжку форму, що вимагає госпіталізації та кисневої підтримки, а 5% пацієнтів потребують переведення у відділення реанімації (WHO, 2020).

Сьогодні в Україні перехворіли понад 1.250 млн. жителів, близько 27,3 тис. померло. Особи з хронічними захворюваннями, цукровим діабетом, онкологічною патологією мають високий ризик розвитку тяжкої форми COVID-19.
При перших ознаках хвороби або при контакті з хворими необхідно звернутись до сімейного лікаря, здати тест на виявлення вірусу, не займатись самолікуванням.
Основними профілактичними засобами є носіння респіраторів, медичних масок, які мають захисний ефект від 98-72%, дотримання соціальної дистанції, промивання носової порожнини морською водою, вживання вітаміну Д, вітаміну С, препаратів цинку, назального інтерферону, чаї з квітів примули та шавлії, які мають противірусний ефект, а також вдихання масел лимону, чайного дерева, апельсину.
За наявності медичних показів, визначених Порядком № 39 (надання послуг з реабілітаційного лікування за кошти ФСС України) застраховані особи, що перехворіли CОVID-19 і мають ускладнення, можуть пройти реабілітаційне лікування на базі санаторно-курортних закладів за кошти Фонду соціального страхування України.
Застраховані особи направляються до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу згідно заключення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) після закінчення гострого періоду хвороби у разі наявності обмежень до трудової діяльності. Застрахована особа, яка направляється на реабілітаційне лікування отримує матеріальну допомогу по тимчасовій непрацездатності на весь період перебування у санаторно-курортному закладі. Вчасна реабілітація осіб є одним з головних чинників упередження інвалідності та подальшого відновлення порушених функцій організму, соціально-побутового і професійного відновлення хворого.
Тернопільське міське відділення управління ВД Фонду соціального страхування України в Тернопільській області здійснює фінансування 50% втраченого заробітку через ізоляцію від COVID-19 на підставі оформленої заяви-розрахунку роботодавця та листка непрацездатності працівника із зазначенням причини тимчасової непрацездатності – 11 «ізоляція COVID – 19».
Право на допомогу від ФСС України мають застраховані особи за період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров`я, в тимчасових спеціалізованих шпиталях, а також на самоізоляції під медичним наглядом, у зв`язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної інфекції, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів. Потребу в самоізоляції та видачу листка непрацездатності визначає сімейний лікар та лікар-епідеміолог.
Особам, які перебувають на самоізоляції під медичним наглядом, обсервації, листок непрацездатності виплачується Фондом соціального страхування у розмірі 50% середньої зарплати (доходу) не залежно від страхового стажу. Медичним працівникам на самоізоляції від коронавірусу виплачується лікарняний листок у розмірі 100%.